Kino Charlie
ul. Piotrkowska 203/205
kasa, informacje: 42 636 00 92
powrót do strony głównej

SPOTKANIA FILOZOFICZNE:
PAMFIR

23 czerwca, godz. 17:45

kup bilet

Wspólnie z Gutek Film zapraszamy na pokaz w cyklu Spotkania Filozoficzne. "Pamfir" - wirtuozerski thriller kryminalny, malowniczy karpacki western, a może ludowa baśń na sterydach? Entuzjastycznie przyjęty w Cannes film w reżyserii Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka pełnymi garściami czerpie z kina gatunków, ale – podobnie, jak tytułowy bohater – łamie wszelkie reguły.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z widzami, bezpośrednio zainspirowana tematyką filmu. Spotkanie poprowadzi Diana Dąbrowska - filmoznawczyni, laureatka nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa, pasjonatka i ekspertka kina włoskiego, autorka publikująca w magazynie Znak, członkini Zespołu Edukatorów Filmowych.

Tytułowy Pamfir, niegdyś przemytnik, dziś robotnik zarabiający na chleb w Polsce, wraca do domu w Zachodniej Ukrainie. Chce spędzić we wsi doroczny karnawał, a przede wszystkim pobyć z żoną i synem. Nastoletni Nazar wpada jednak w kłopoty i ojciec zmuszony jest spłacić jego dług. Pamfir odnawia stare kontakty i przyjmuje ostatnie zlecenie. Nie wie, że wkracza w świat, w którym da się przemycić wszystko, z wyjątkiem dobra.
​​​​​​​
Jeden z najlepszych ukraińskich filmów roku mistrzowsko splata filmowe konwencje, pogańskie mity i ukraińską rzeczywistość. W „Pamfirze” migracja zarobkowa wydaje się jedyną szansą ucieczki od braku perspektyw i wszechobecnej korupcji – na lata rozdziela jednak rodziny. Pobrzmiewają tu też dalekie echa wojny, dopisując filmowi nowe, zaskakujące znaczenia. Bo choć nie mówi o niej wprost, wizjonerski „Pamfir” stał się metaforą obecnej sytuacji.

PAMFIR

Reżyseria: Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
Obsada: Oleksandr Yatsentyuk, Yelena Khokhlatkina, Solomiya Kyrylova​​​​​​​
Kraj produkcji: Polska, Francja, Luksemburg, Chile, Ukraina
Rok produkcji: 2022
Język oryginalny: ukraiński
Gatunek: dramat
Czas trwania: 103 min.

Spotkania Filozoficzne to cykl comiesięcznych spotkań, z których każde składa się z projekcji filmu z repertuaru Gutek Film oraz rozmowy z publicznością na temat bezpośrednio zainspirowany filmem. Patronat nad cyklem objął magazyn Filozofuj!
Zachęcamy do udziału w spotkaniach jeśli:
- poszukujesz odpowiedzi na istotne pytania dotyczące twojego życia,
- interesujesz się sprawami fundamentalnymi, których wielu ludzi w ogóle nie dostrzega,
- chcesz wyćwiczyć kreatywne myślenie, argumentowanie i jasne komunikowanie swoich myśli,
- cenisz wszechstronne myślenie, dzięki któremu łatwiej opanowywać nowe umiejętności, przystosowywać się do zmian i pokonywać lęk przed tym, co nowe,
- pragniesz pogłębić umiejętność trafnego analizowania rzeczywistości i samodzielnego myślenia, które uodporniają na manipulacje,
- wierzysz, że otwarty umysł i ciekawość świata nadają życiu smak i głębię.
Tego wszystkiego nauczy cię FILOZOFIA. Zapraszamy!
---
Partnerami wydarzenia są Fundacja Miasto Kultury i Hub Kultury Kina Charlie.

Landing page tracking pixel