DALEKO OD HYGGE


​​​​​​​wakacyjny cykl filmowy

Kino Charlie
ul. Piotrkowska 203/205
kasa, informacje: 42 636 00 92
powrót do strony głównej

Propozycja dla widzów poszukujących mocnych wrażeń i nietuzinkowych historii, wprost z nietrapionej upałami, rześkiej Skandynawii. To zestaw klasycznych już filmów ostatnich lat, w których bohaterowie nierzadko funkcjonują na krawędzi lub poza granicami norm moralnych. Zapraszamy na seanse, które sprowadzą niż znad Skandynawii i skutecznie ochłodzą rozgrzane głowy...

MIDSOMMAR. W BIAŁY DZIEŃ, 171', reż. Ari Aster

To, czego boisz się najbardziej, czai się w pełnym słońcu.

Dani (Florence Pugh) i Christian (Jack Reynor) to młodzi Amerykanie, którym nie układa się w związku i rozważają rozstanie. Niespodziewana rodzinna tragedia zbliża ich jednak do siebie, a pogrążona w żałobie Dani postanawia dołączyć do Christiana i jego przyjaciół, aby wziąć udział w wakacyjnej wyprawie na północ Skandynawii. Tam, w odciętej od świata wiosce, raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem. Wyprawa na dziewięciodniowy festiwal z początku wygląda na beztroską wycieczkę do krainy, w której nigdy nie zachodzi słońce. Jednak celebrowane w sielskiej scenerii obrzędy z czasem przybierają nieoczekiwany, coraz dziwniejszy obrót.


„Midsommar. W biały dzień” to nowy film Ariego Astera, wizjonera współczesnego kina i jednego z najciekawszych młodych twórców. Reżyser światowego przeboju „Dziedzictwo. Hereditary” stworzył mroczną baśń, rozgrywającą się w biały dzień. W rolach głównych gwiazdy młodego pokolenia: Florence Pugh ("Oppenheimer", "Diuna 2"), Will Poulter („Czarne lustro: Bandersnatch”, „Więzień labiryntu”)

19 sierpnia poniedziałek 20:00 

30 sierpnia piątek 20:15 ​​​​​​​



​​​​​​​

NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE, 121', reż. Joachim Trier

Nominowana do Oscara w dwóch kategoriach (Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Scenariusz Oryginalny) figlarna, zabawna i nieprzewidywalna historia miłosna. Opowieść o Julie, która u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe to jeden z najlepszych filmów roku w zestawieniach takich redakcji jak Vanity Fair, Time, IndieWire, Variety, The Guardian oraz Sight and Sound.

​​​​​​​Prawdziwym olśnieniem sezonu jest gwiazda filmu Joachima Triera, Renate Reinsve, która za swoją rolę otrzymała Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nominację do Satellite Awards i Europejskiej Nagrody Filmowej.

Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.
​​​​​​​
14 sierpnia środa 15:30 
​​​​​​​
28 sierpnia środa 17:00 




​​​​​​​

NA RAUSZU, 115', reż. Thomas Vinterberg

Laureat Oscara dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego, to mocny filmowy koktajl, który uderza do głowy i podnosi stężenie endorfin we krwi. Vinterberg, duński mistrz kina, nazywa swój najnowszy film pochwałą życia, a nie picia. Tylko czy umiemy jeszcze przeżywać stany upojenia bez procentów? W postać głównego bohatera, Martina, wcielił się z godną podziwu wrażliwością, charyzmą i empatią Mads Mikkelsen – i jest to bez wątpienia jeden z najlepszych występów w jego karierze.

Ten eksperyment to jazda bez trzymanki! 

Na rauszu opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka czegoś mocniejszego pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować.

Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu alkoholu we krwi – przez cały dzień, również w pracy…
​​​​​​​
W tym filmie reżeser chce zbadać i wznieść toast na cześć tego, jak alkohol daje ludziom wolność. Film zainspirowany jest teoriami norweskiego psychologa Finna Skårderuda, że człowiek rodzi się z za niskim o pół promila poziomem alkoholu we krwi.

20 sierpnia wtorek 20:00 






​​​​​​​

THE SQUARE, 145', reż. Ruben Östlund


Co łączy przystojnego kuratora muzeum w Sztokholmie, zafascynowaną nim dziennikarkę, małego chłopca, którego niesłusznie posądzono o kradzież, oraz udającego małpę artystę?
Christian ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka może okazać się jego nowym trofeum.

​​​​​​​Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących, zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji The Square, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

The Square to czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Film Rubena Östlunda, nominowanego do Oscara reżysera "W Trójkącie", wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu na festiwalu. Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce.

13 sierpnia wtorek 20:15 
​​​​​​​
18 sierpnia niedziela 17:30 

​​​​​​​


​​​​​​​

GRANICA, 110', reż. Ali Abbasi


Zwycięzca canneńskiej sekcji Un Certain Regard, zrealizowany w oparciu o bestsellerową prozę Johna Ajvide Lindqvista. Granica jest filmem, który z sukcesem czerpie z rozmaitych konwencji, nieoczekiwanie nasycając realistyczne sceny magią, a brutalność doprawiając czarnym humorem. Opowieść Abbasiego łączy najlepsze tradycje wrażliwego społecznie skandynawskiego kryminału z mroczną urodą baśni nordyckich i śmiałością thrillera erotycznego.

Dawno, dawno temu na przystani promowej pracowała bardzo, ale to bardzo brzydka celniczka. W wolnych chwilach Tina chodziła boso po lesie, a do snu czytała kryminały Lisy Marklund. Nie miała szczęścia w miłości, a jej ojciec chorował na amnezję. Za to w pracy była bardzo doceniana, bo umiała wykryć przemycany alkohol (podając dokładną liczbę butelek, zanim jeszcze torba delikwenta została otwarta), a nawet wyczuwała złe zamiary kontrolowanych osób. Pewnego dnia przed jej stanowiskiem stanął jednak tajemniczy mężczyzna, którego zamiarów nie umiała rozpoznać. Był to bez wątpienia facet ze skłonnością do... trollowania.
​​​​​​​
7 sierpnia środa 20:30 
​​​​​​​
21 sierpnia środa 18:15 
​​​​​​​


​​​​​​​

DOBRY PIESEK, 76', reż.Viljar Bøe

Z pozoru Christian to idealny kandydat na chłopaka, jeśli nie od razu na męża – jest młody i przystojny, dba o tężyznę fizyczną, odziedziczył po rodzicach grube miliony. Co więcej, kocha pieski i opiekuje się swoim pupilem, Frankiem. Jakieś czerwone flagi? Cóż, jedna. Frank nie jest zwykłym psem. Jest dorosłym facetem przebranym w kostium psa, którego Christian traktuje jak zwierzę.


Jeśli chcecie przetrwać ten seans, będziecie musieli szybko opuścić swoją strefę komfortu. Reżyser i scenarzysta Viljar Bøe filmuje bowiem relację Christiana i jego nowej partnerki, Sigrid, jakby chodziło o sympatyczną komedię romantyczną o parze przeżywającej pierwsze wspólne chwile. A widzowie muszą poradzić sobie z kontrastem, jaki wywołuje zestawienie sposobu prowadzenia narracji z faktem, że w rogu ekranu co chwilę pojawia się facet w kostiumie psa. W efekcie „Dobry piesek!” to jeden z tych nielicznych filmów, które przez cały czas budują w nas uczucie narastającego niepokoju i dyskomfortu.
​​​​​​​
10 sierpnia sobota 20:45
​​​​​​​ 
24 sierpnia sobota 20:45 
​​​​​​​


​​​​​​​

BĘKART , 127', reż. Nikolaj Arcel

„Bękart” to najnowszy epicki dramat kostiumowy z Madsem Mikkelsenem w roli głównej, w reżyserii cieszącego się międzynarodowym uznaniem Nikolaja Arcela.
To kolejna współpraca wybitnego duńskiego aktora z reżyserem „Kochanka królowej”. Autorami scenariusza „Bękarta” są Arcel i Anders Thomas Jensen („Jeźdźcy sprawiedliwości”). Film jest adaptacją duńskiego bestsellera z 2020 roku pt. „The Captain And Ann Barbara”. (polskie wydanie w przygotowaniu).

Adaptacja Arcela to porywający dramat o niepoddającej się człowiekowi naturze, wielkich marzeniach i jeszcze większym poświęceniu. O zemście, miłości i potępieniu. To historia o dumnym i nieulegającym przeciwnościom mężczyźnie oraz o kobiecie, która zostaje jego sprzymierzeńcem w walce ze złem, śmiercią i potępieniem.

Film znalazł się w Konkursie Głównym MFF w Wenecji 2023.​​​​​​​

​​​​​​​16 sierpnia piątek 18:00 
​​​​​​​
25 sierpnia niedziela 17:30 



​​​​​​​

​​​​​​​


​​​​​​​

GOŚCIE, 97', reż. Christian Tafdrup

Sympatyczna duńska rodzina poznaje na urlopie we Włoszech miłą rodzinę holenderską. Wakacyjna znajomość ma kontynuację - Duńczycy wraz z córką zostają zaproszeni na weekend do domku w lesie. Zaproszenie zostaje przyjęte, chociaż właściwie nic o sobie nie wiedzą, ale nie wypada im odmówić.​​​​​​​

Na miejscu okazuje się jednak, że gospodarze nie do końca są tymi, za których wcześniej się podawali. Kolejne niepokojące sytuacje stopniowo ujawniają ich prawdziwe oblicza, a im bardziej taktowni starają się być duńscy goście, tym bardziej niebezpieczny obrót przyjmuje wspólny weekend.

27 sierpnia wtorek 20:00 

1 września niedziela 20:30 




​​​​​​​

​​​​​​​


​​​​​​​

THELMA, 116', reż. Joachim Trier

Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”). Intrygująca i nieoczywista opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach.

Jak pisze The Post, „Thelma” to fascynujące połączenie Bergmanowskiego klimatu z kinem akcji na poziomie, którego nie powstydziłby się Stephen King.

Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość?

​​​​​​​Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do – zaskakującego – finału.

09 sierpnia piątek 18:15 
​​​​​​​
23 sierpnia piątek 20:30 

​​​​​​​


​​​​​​​

​​​​​​​


​​​​​​​

Landing page tracking pixel