DALEKO OD HYGGE
wakacyjny cykl filmowy
Kino Charlie
ul. Piotrkowska 203/205
kasa, informacje: 42 636 00 92
powrót do strony głównej
Propozycja dla widzów poszukujących mocnych wrażeń i nietuzinkowych historii, wprost z nietrapionej upałami, rześkiej Skandynawii. To zestaw klasycznych już filmów ostatnich lat, w których bohaterowie nierzadko funkcjonują na krawędzi lub poza granicami norm moralnych. Zapraszamy na seanse, które sprowadzą niż znad Skandynawii i skutecznie ochłodzą rozgrzane głowy...
MIDSOMMAR. W BIAŁY DZIEŃ, 171', reż. Ari Aster
To, czego boisz się najbardziej, czai się w pełnym słońcu.
Dani (Florence Pugh) i Christian (Jack Reynor) to młodzi Amerykanie, którym nie układa się w związku i rozważają rozstanie. Niespodziewana rodzinna tragedia zbliża ich jednak do siebie, a pogrążona w żałobie Dani postanawia dołączyć do Christiana i jego przyjaciół, aby wziąć udział w wakacyjnej wyprawie na północ Skandynawii. Tam, w odciętej od świata wiosce, raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem. Wyprawa na dziewięciodniowy festiwal z początku wygląda na beztroską wycieczkę do krainy, w której nigdy nie zachodzi słońce. Jednak celebrowane w sielskiej scenerii obrzędy z czasem przybierają nieoczekiwany, coraz dziwniejszy obrót.
„Midsommar. W biały dzień” to nowy film Ariego Astera, wizjonera współczesnego kina i jednego z najciekawszych młodych twórców. Reżyser światowego przeboju „Dziedzictwo. Hereditary” stworzył mroczną baśń, rozgrywającą się w biały dzień. W rolach głównych gwiazdy młodego pokolenia: Florence Pugh ("Oppenheimer", "Diuna 2"), Will Poulter („Czarne lustro: Bandersnatch”, „Więzień labiryntu”)
19 sierpnia poniedziałek 20:00
30 sierpnia piątek 20:15
NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE, 121', reż. Joachim Trier
Nominowana do Oscara w dwóch kategoriach (Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Scenariusz Oryginalny) figlarna, zabawna i nieprzewidywalna historia miłosna. Opowieść o Julie, która u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe to jeden z najlepszych filmów roku w zestawieniach takich redakcji jak Vanity Fair, Time, IndieWire, Variety, The Guardian oraz Sight and Sound.
Prawdziwym olśnieniem sezonu jest gwiazda filmu Joachima Triera, Renate Reinsve, która za swoją rolę otrzymała Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nominację do Satellite Awards i Europejskiej Nagrody Filmowej.
Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.
14 sierpnia środa 15:30
28 sierpnia środa 17:00
NA RAUSZU, 115', reż. Thomas Vinterberg
Laureat Oscara dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego, to mocny filmowy koktajl, który uderza do głowy i podnosi stężenie endorfin we krwi. Vinterberg, duński mistrz kina, nazywa swój najnowszy film pochwałą życia, a nie picia. Tylko czy umiemy jeszcze przeżywać stany upojenia bez procentów? W postać głównego bohatera, Martina, wcielił się z godną podziwu wrażliwością, charyzmą i empatią Mads Mikkelsen – i jest to bez wątpienia jeden z najlepszych występów w jego karierze.
Ten eksperyment to jazda bez trzymanki!
Na rauszu opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka czegoś mocniejszego pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować.
Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu alkoholu we krwi – przez cały dzień, również w pracy…
W tym filmie reżeser chce zbadać i wznieść toast na cześć tego, jak alkohol daje ludziom wolność. Film zainspirowany jest teoriami norweskiego psychologa Finna Skårderuda, że człowiek rodzi się z za niskim o pół promila poziomem alkoholu we krwi.
20 sierpnia wtorek 20:00
THE SQUARE, 145', reż. Ruben Östlund
Co łączy przystojnego kuratora muzeum w Sztokholmie, zafascynowaną nim dziennikarkę, małego chłopca, którego niesłusznie posądzono o kradzież, oraz udającego małpę artystę?
Christian ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka może okazać się jego nowym trofeum.
Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących, zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji The Square, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.
The Square to czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Film Rubena Östlunda, nominowanego do Oscara reżysera "W Trójkącie", wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu na festiwalu. Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce.
13 sierpnia wtorek 20:15
18 sierpnia niedziela 17:30
GRANICA, 110', reż. Ali Abbasi
Zwycięzca canneńskiej sekcji Un Certain Regard, zrealizowany w oparciu o bestsellerową prozę Johna Ajvide Lindqvista. Granica jest filmem, który z sukcesem czerpie z rozmaitych konwencji, nieoczekiwanie nasycając realistyczne sceny magią, a brutalność doprawiając czarnym humorem. Opowieść Abbasiego łączy najlepsze tradycje wrażliwego społecznie skandynawskiego kryminału z mroczną urodą baśni nordyckich i śmiałością thrillera erotycznego.
Dawno, dawno temu na przystani promowej pracowała bardzo, ale to bardzo brzydka celniczka. W wolnych chwilach Tina chodziła boso po lesie, a do snu czytała kryminały Lisy Marklund. Nie miała szczęścia w miłości, a jej ojciec chorował na amnezję. Za to w pracy była bardzo doceniana, bo umiała wykryć przemycany alkohol (podając dokładną liczbę butelek, zanim jeszcze torba delikwenta została otwarta), a nawet wyczuwała złe zamiary kontrolowanych osób. Pewnego dnia przed jej stanowiskiem stanął jednak tajemniczy mężczyzna, którego zamiarów nie umiała rozpoznać. Był to bez wątpienia facet ze skłonnością do... trollowania.
7 sierpnia środa 20:30
21 sierpnia środa 18:15
DOBRY PIESEK, 76', reż.Viljar Bøe
Z pozoru Christian to idealny kandydat na chłopaka, jeśli nie od razu na męża – jest młody i przystojny, dba o tężyznę fizyczną, odziedziczył po rodzicach grube miliony. Co więcej, kocha pieski i opiekuje się swoim pupilem, Frankiem. Jakieś czerwone flagi? Cóż, jedna. Frank nie jest zwykłym psem. Jest dorosłym facetem przebranym w kostium psa, którego Christian traktuje jak zwierzę.
Jeśli chcecie przetrwać ten seans, będziecie musieli szybko opuścić swoją strefę komfortu. Reżyser i scenarzysta Viljar Bøe filmuje bowiem relację Christiana i jego nowej partnerki, Sigrid, jakby chodziło o sympatyczną komedię romantyczną o parze przeżywającej pierwsze wspólne chwile. A widzowie muszą poradzić sobie z kontrastem, jaki wywołuje zestawienie sposobu prowadzenia narracji z faktem, że w rogu ekranu co chwilę pojawia się facet w kostiumie psa. W efekcie „Dobry piesek!” to jeden z tych nielicznych filmów, które przez cały czas budują w nas uczucie narastającego niepokoju i dyskomfortu.
10 sierpnia sobota 20:45
24 sierpnia sobota 20:45
BĘKART , 127', reż. Nikolaj Arcel
„Bękart” to najnowszy epicki dramat kostiumowy z Madsem Mikkelsenem w roli głównej, w reżyserii cieszącego się międzynarodowym uznaniem Nikolaja Arcela.
To kolejna współpraca wybitnego duńskiego aktora z reżyserem „Kochanka królowej”. Autorami scenariusza „Bękarta” są Arcel i Anders Thomas Jensen („Jeźdźcy sprawiedliwości”). Film jest adaptacją duńskiego bestsellera z 2020 roku pt. „The Captain And Ann Barbara”. (polskie wydanie w przygotowaniu).
Adaptacja Arcela to porywający dramat o niepoddającej się człowiekowi naturze, wielkich marzeniach i jeszcze większym poświęceniu. O zemście, miłości i potępieniu. To historia o dumnym i nieulegającym przeciwnościom mężczyźnie oraz o kobiecie, która zostaje jego sprzymierzeńcem w walce ze złem, śmiercią i potępieniem.
Film znalazł się w Konkursie Głównym MFF w Wenecji 2023.
16 sierpnia piątek 18:00
25 sierpnia niedziela 17:30
GOŚCIE, 97', reż. Christian Tafdrup
Sympatyczna duńska rodzina poznaje na urlopie we Włoszech miłą rodzinę holenderską. Wakacyjna znajomość ma kontynuację - Duńczycy wraz z córką zostają zaproszeni na weekend do domku w lesie. Zaproszenie zostaje przyjęte, chociaż właściwie nic o sobie nie wiedzą, ale nie wypada im odmówić.
Na miejscu okazuje się jednak, że gospodarze nie do końca są tymi, za których wcześniej się podawali. Kolejne niepokojące sytuacje stopniowo ujawniają ich prawdziwe oblicza, a im bardziej taktowni starają się być duńscy goście, tym bardziej niebezpieczny obrót przyjmuje wspólny weekend.
27 sierpnia wtorek 20:00
1 września niedziela 20:30
THELMA, 116', reż. Joachim Trier
Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”). Intrygująca i nieoczywista opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach.
Jak pisze The Post, „Thelma” to fascynujące połączenie Bergmanowskiego klimatu z kinem akcji na poziomie, którego nie powstydziłby się Stephen King.
Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość?
Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do – zaskakującego – finału.
09 sierpnia piątek 18:15
23 sierpnia piątek 20:30