15. LGBT+ FILM FESTIVAL POLAND

12 - 18 kwietnia 2024


karnet na 7 wybranych filmów 126 zł (dostępny w kasie)

Kino Charlie
ul. Piotrkowska 203/205
kasa, informacje: 42 636 00 92
powrót do strony głównej

Między 12 a 18 kwietnia w Kinie Charlie odbędzie się 15. LGBT+ Film Festival Poland. Program obfituje w odważne, queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali, filmy bezkompromisowych wizjonerek i wizjonerów. Festiwal ten prezentuje kino zaangażowane w sprawy, które dotyczą nie tylko społeczności LGBT+, ale nas wszystkich.
Wszystkie filmy zawierają polskie i angielskie napisy.

12 kwietnia, godz. 19:00
BIG BOYS
, 96', reż. Corey Sherman - USA 2023

Wchodzenie w dorosłość nigdy nie jest szczególnie łatwe, ale czasem staje się złośliwie skomplikowane. Na przykład wtedy, gdy ukochana kuzynka Jamiego zabiera na wakacyjny wyjazd swojego chłopaka, Dana. Czternastolatek nie jest zachwycony, ale wkrótce okazuje się, że starszy o dwanaście lat Dan imponuje mu swoimi umiejętnościami, a między tą dwójką zawiązuje się szczególna męska więź, znacząca dla nastolatka więcej, niż jest gotowy przyznać sam przed sobą. Wychowany w przekonaniu, że homofobiczna męskość, oparta na fizycznej sile jest słuszna i zapewnia przetrwanie, Jamie leczy kompleksy powielając toksyczne schematy. W głębi duszy jednak zaczyna dostrzegać, kim jest naprawdę, a ważną rolę w odkrywaniu tożsamości ma dojrzała postawa Dana. Kup bilet

12 kwietnia, godz. 20:45
Dojrzałe wyzwania w miłości (The second golden age, challenges of love) 
, 93', reż. Mária Takács - Węgry 2023

Dojrzałe wyzwania w miłości - Para kobiet w średnim wieku i duszna atmosfera małego węgierskiego miasteczka – czy skończy się polowaniem na czarownice? Do nauczycielki rysunku wprowadza się jej partnerka, malarka. Plotki szybko się rozchodzą, atmosfera w okolicy zaczyna wrzeć, a lokalna bibliotekarka planuje zorganizować czytanie książki, w której Kopciuszek pochodzi z romskiej rodziny, zaś Królowa Śniegu jest lesbijką... Ta historia zdarzyła się naprawdę – scenariusz napisało życie i członkowie lokalnej społeczności, którzy postanowili też zagrać w filmie razem z profesjonalnymi aktorami. Film jest szczególnie istotny w kontekście dyskryminujących działań węgierskiego rządu, a w moralnej panice węgierskiej prowincji odnajdziemy niestety podobieństwa do polskich realiów.

Kup bilet

13 kwietnia, godz. 19:30
Kokomo city
 73', reż. D. Smith - USA 2023

Cięty język, monochromatyczny obraz, teledyskowe ujęcia. Czarne trans kobiety są zabawne – reżyserka „Kokomo City”, D. Smith jest jedną z nich. Burząc martyrologiczny schemat, przez który zwykle opowiadane są historie trans kobiet, mówi o nierozerwalnym suple płci i rasy, nie tylko w relacjach z mężczyznami, ale też między córkami a matkami, które muszą pogodzić się ze „stratą” synów. Daniella Carter, Dominique Silver, Liyah Mitchell i Koko Da Doll to postacie z krwi i kości, opowiadające o chłopakach, rodzinie, seksie, pracy seksualnej, marzeniach i problemach bez zbędnej cenzury. „Kokomo City” emanuje szczerością i życiowym doświadczeniem czarnych, transpłciowych kobiet, oddając im głos. 

Kup bilet

13 kwietnia, godz. 20:45
Solo 
, 101' , reż. Sophie Dupuis - Kanada 2023

Simon przeżywa trudne miłości: ogniste, ale destrukcyjne uczucie do Olivera oraz to, co czuje do matki, która powraca do jego życia po piętnastu latach nieobecności. Największą jednak miłością jest scena: Simon to wschodząca gwiazda dragu. Gdy spotyka Oliviera, ich wspólne występy przenoszą się w inny wymiar, jeszcze bardziej seksowne i napędzane łączącą ich chemią. Radość z nowej, ekscytującej sytuacji zostaje jednak przyćmiona przez pojawienie się dawno niewidzianej matki – śpiewaczki operowej, która przyjeżdża na występ do miasta. „Solo" to przenikliwe spojrzenie na takie tematy jak pragnienie, przywiązanie i praca nad sobą. 

Kup bilet

14 kwietnia, godz. 18:45
Queendom
 , 98'', reż. Agniia Galdanova - USA, Francja 2023

​​​​​​​Niczym młody David Bowie, jest przybyszką z innej planety – cały świat jest dla niej jednym wielkim wybiegiem. „Queendom” to magnetyczny portret 21-letniej drag queen. Gena wygląda jak wystylizowana rzeźba – z taśmy klejącej, śmieci i kosmetyków do makijażu tworzy sugestywne i mroczne kreacje, w których pojawia się w przestrzeni publicznej i na swoich social mediach.Dorastała w miasteczku zbudowanym na miejscu dawnego rosyjskiego gułagu – dziś ze swoimi radykalnymi występami pojawia się w supermarketach, na stacjach metra i na moskiewskich ulicach. Ta bezwstydna obecność to jej sposób na protest wobec traktowania osób LGBTQ+ przez rząd w skrajnie konserwatywnej Rosji Putina. Jej samotny bunt ma jednak wysoką cenę, gdy przez swoje radykalne występy jest zmuszona do emigracji.

Kup bilet

14 kwietnia, godz. 20:45
​​​​​​​The Visitor
, 101', reż. Bruce LaBruce - Wielka Brytania 2023

VisitorNowe spojrzenie na klasyczny film Piera Paolo Pasoliniego „Teoremat" z 1968 roku. W pierwotnej wersji enigmatyczny bohater, znany jako Gość, przybywa do domu przedstawicieli bogatej klasy średniej i uwodzi po kolei członków rodziny. Pojawia się nagle i niespodziewanie znika, zostawiając za sobą pustkę, z którą pozostali próbują sobie poradzić na różne sposoby .Bruce LaBruce reinterpretuje tę historię, nadając Gościowi twarz i (uwaga!) ciało czarnoskórego uchodźcy, którego fale wyrzuciły w walizce na brzeg londyńskiej Tamizy. Bezimienny i nagi przybysz, mimo zesztywnienia członków po podróży, energicznie rusza w dalszą drogę, która wiedzie go do domu dobrze sytuowanej rodziny. 

Kup bilet

15 kwietnia, godz. 19:30
Klimakteriet
 , 67' reż. Juan Manuel D'Emilio- Argentyna 2023

Czarno-białe slow cinema z Argentyny. W życiu kobiety
w średnim wieku, żony reżysera teatralnego, pojawiają się
dwa nieoczekiwane zjawiska. Jednym z nich jest menopauza,
drugim – młoda aktorka, z którą współpracuje jej mąż. Nagła
fala emocji wstrząsa nudnym życiem w opustoszałym
nadmorskim kurorcie...

Kup bilet

15 kwietnia, godz. 20:45
Our Son
, 104' reż. Bill Oliver - USA 2023

Nicky (Luke Evans), oddany swojej pracy zawodowej wydawca książek dzieli życie z Gabrielem (Billy Porter), aktorem, który zawiesił swoją karierę i poświęcił się rodzinnemu życiu oraz ich ośmioletnim synem Owenem. Gabriel kocha Owena ponad wszystko, Nicky zaś ponad wszystko kocha Gabriela. W tym teoretycznie udanym układzie Gabriel od jakiegoś czasu czuje się rozczarowany i w końcu decyduje się wnieść pozew rozwodowy. Pozorny spokój zmienia się w walkę o prawo do opieki nad dzieckiem, która zmusza małżonków do refleksji nad tym, jak zmieniająca się rzeczywistość wpłynie na życie całej trójki.Reżyser Bill Owen stworzył intymną historię o nowych znaczeniach rodziny, zarówno w jej trudnych, jak i dobrych momentach. Billy Porter (serial „Pose”) i Luke Evans błyszczą tu w rolach ojców, próbujących odnaleźć się w sytuacji skomplikowanego, redefiniującego wszystko rozwodu.Kup biletKup bilet

16 kwietnia, godz. 19:00
Barber
, 90', reż. Fintan Connolly, Irlandia 2023

Chłodny, zaściankowy, klaustrofobiczny Dublin: duszne, wąskie ulice, ciemne bary, mroczne zakamarki. Wszyscy znają tu wszystkich, wszyscy mają skrywane od lat sekrety i wzajemne urazy. Znika dwudziestoletnia dziewczyna, a jej babcia, zniechęcona postawą skorumpowanej irlandzkiej policji, szuka pomocy u Barbera.  Jest rok 2020 i oprócz pandemii w powietrzu wisi napięcie związane z rosnącym ruchem #MeToo. A to wszystko w Irlandii, gdzie katolickie korzenie wciąż są całkiem silne.

Kup bilet

16 kwietnia, godz. 20:45
Przebudzone (Upon Waking)
, 107'  reż. Max Rissman, USA 2023

Kobieca historia miłosna w nieziemskim stylu. Dwie młode
dziewczyny, które zmagają się z wewnętrznymi demonami,
ulegają zatruciu tlenkiem węgla na pierwszej randce. Gdy obie
zapadają w śpiączkę, ich dusze muszą nauczyć się kochać, by
zyskać nową szansę na życie.

Kup bilet

17 kwietnia, godz. 19:00 i 21:10
Lesbian Love Affairs (Shorts), 96',

"Cursive" reż: Isabel Steuble-Johnson, Kobieta na skraju rozstania przyjmujeniespodziewaną pomoc od tajemniczej nieznajomej osoby,która ma jej pomóc w doskonaleniu odręcznego pisma. Zyskuje jednak o wiele więcej niż zdolności kaligraficzne.

"I've missed you" reż: Edgar Córcoles, Ester przeżywa trudne rozstanie z Eleną. To doświadczenie dotyka każdą z nich, choć przeżywają je na różne sposoby. Esther jednak musi stawić czoła swoim lękom, by móc ruszyć naprzód.​​​​​​​

"JAM" reż: Tasou Palisidou, Gdy para lesbijek usiłuje ocalić swój związek, wszystkie brudy w ich relacji wychodzą na wierzch. Odkrywając przed sobą najpodlejsze sekrety i skrywane myśli, docierają do punktu, z którego nie ma już odwrotu. Czy skończy się to rozstaniem?

"Nails and Beauty" reż: Rhona Foster, Młoda dziewczyna rozkwita pod wpływem czasu spędzonego z brodatą osobą, która posiada narzędzia – te dosłowne i metaforyczne - by zawładnąć jej sercem. „Nails & Beauty" to list miłosny do wszystkich butch-kobiet.
​​​​​​​
"Salty Blue" (駆け抜けたら、海。)reż. Masashi Sogawa,
​​​​​​​Mitsuki Ayase, studentka z college'u, skrycie podkochuje się w swojej najlepszej przyjaciółce, Umi Hoshino (Umi to po japońsku „ocean"). Zbliża się koniec lata, a z nim impreza dla singli, z której przyjaciółki wymykają się do publicznej łaźni...

"Stranger" reż: Jehnny Beth, Iris Chassaigne,
​​​​​​​Przez ostatnich 548 dni A była poza życiem, niczego nie czując. Pewnej nocy pojawia się J i zabiera ją ze sobą, szukając sposobu, by jej serce na nowo zaczęło bić. „Stranger" to muzyczna opowieść o przebudzeniu.

The Butch and the Baby Daddy reż. Karleen Pendleton Jiménez, Barb Taylor,
Alex chciała mieć dziecko odkąd pamięta – ale nie tak łatwo zdobyć spermę, gdy jest się butch lesbijką. Zaczyna rozważać pozyskanie nasienia od Mateo, jej bliskiego przyjaciela geja.

19:0021:10

17 kwietnia, godz. 20:45
Wszystko co ważne (Alles van Waarde), 91' reż. Stanley Kolk, - Holandia 2022

Waarde)Dwóch mężczyzn, Marc i Rick, zostają napadnięci nieopodal kościoła. Bezsensowna przemoc, czy homofobia? Zarówno filmowcy jak i detektywi starają się dociec, co właściwie miało miejsce. Dlaczego ofiary przestępstwa nie zgłaszają się na policję? Jakie jeszcze tajemnice skrywa to na pozór religijne społeczeństwo?

Kup bilet

18 kwietnia, godz. 18:00
Wyrok (The Judgment), 111' reż. Marwan Mokbel, - Egipt, Iran, USA 2023
​​​​​​​
Z powodu awaryjnej sytuacji w rodzinie, Mo i Hisham są zmuszeni wrócić ze Stanów Zjednoczonych do Egiptu. Tu nie mogą przyznać, że są parą, bo w homofobicznym, silnie religijnym państwie byłoby to zbyt niebezpieczne. Sytuacja budzi w Mo demony przeszłości – pozornie jest nowoczesnym ateistą, w domu czuje się jednak zastraszony i zawstydzony, ponieważ ktoś zna jego sekret. Lęki przed karą za grzechy, matką, która była mu przeciwna i bogiem, którego zawsze nienawidził, zaczynają przejmować nad Mo kontrolę. Hisham nie jest zaś świadomy, że jego partner wciąż wierzy w to, że ich związek jest grzechem. Czy Mo pokona swoje lęki i zawalczy o własną wolność?

Kup bilet

18 kwietnia godz. 19:00 i 21:10
Best Polish (Shorts) 104' 

Moje stare (My Old Gals)reż: Natasza Parzymies,
​​​​​​​Zofia i Ania to dwie charakterne seniorki. Lata szaleństw mają już za sobą. Nie widziały się od pół wieku, każda poszła własną drogą. Spotkanie po latach owocuje wspólną podróżą, w którą ruszają niczym Thelma i Louise, by wziąć się za barki z życiem i marzeniami.

Śmierć frajera (Sucker's Death) reż: Krzysztof Grudziński,
Członek nacjonalistycznej organizacji mieszka w cichym miasteczku ze swoją osamotnioną matką. Jego życie kręci się wokół treningów na siłowni i pracy w lokalnym sklepie. Inni członkowie grupy wyszydzają go z powodu homoseksualności jego brata, który uciekł do Warszawy. Pewnego pechowego dnia zostaje zmuszony szantażem do podłożenia ładunku wybuchowego na trasie parady równości w stolicy. 

Tam, gdzie płaczą ptaki (Where the Birds Cry)reż: Jakub Andrzej Wenda,
Szymon mieszka w małej nadmorskiej miejscowości. Chłopak przeżywa jeden z trudniejszych etapów w swoim życiu – okres dojrzewania. Wakacje spędza na podróżach palcem po globusie, spacerach po plaży czy spotkaniach ze znajomymi. Monotonne życie w małym mieście zakłóca niespodziewana wizyta przyjaciela z dzieciństwa – Filipa. Od tego momentu w chłopcu kiełkuje myśl o eksplorowaniu swojej seksualności. Pozornie zwykłe spotkanie na klifie przeradza się w pierwszy wakacyjny romans.

Transgresja (Transgression) reż: Daria Szczotka
Diler narkotykowy Dawid spędza wieczór z jedną ze swoich klientek. Godziny mijają, a jego sympatia wzrasta, gdy nagle orientuje się, że Nadia jest trans kobietą. To spostrzeżenie uderza go, powodując wewnętrzny konflikt między tym, w co wierzy a tym, co czuje. Niespodziewanie rozpoczyna się wewnętrzna podróż mężczyzny w kierunku odkrycia i akceptacji własnych pragnień.

Warszawa, Holandia (Warsaw, Netherlands) reż: Ming-Wei Chiang,
Pośród zgiełku łódzkiej dzielnicy Bałuty młody mężczyzna maskuje swoje prawdziwe „ja". W gonitwie dorywczych zajęć ostre słowa i wyboiste ulice wypełniają jego dni. Pewna osoba sprawia jednak, że zaczyna dostrzegać coś więcej. Razem przemierzają miasto na skuterze, dzieląc ze sobą posiłki i wspólne chwile. Nieuchronnie zbliża się jednak dzień pożegnania...

21:1019:00
Landing page tracking pixel